Obec Senohraby
ObecSenohraby
rozšířené vyhledávání

Vývoz předmětů kulturní hodnoty z území České republiky, prodej předmětů kulturní hodnoty z oboru archeologie nebo prodej předmětů kulturní hodnoty sakrální a kultovní povahy

1. Identifikační kód

 

2. Kód

 

3. Pojmenování (název) životní situace

Vývoz předmětů kulturní hodnoty z území České republiky, prodej předmětů kulturní hodnoty z oboru archeologie nebo prodej předmětů kulturní hodnoty sakrální a kultovní povahy

4. Základní informace k životní situaci

Předmět kulturní hodnoty lze vyvézt z území České republiky, pouze je-li doložen osvědčením k vývozu na dobu určitou nebo osvědčením k trvalému vývozu.
Podle § 2 odst. 2 zákona č. 71/1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon"), osvědčení vydávají na základě žádosti podané fyzickou nebo právnickou osobou, která je vlastníkem předmětu kulturní hodnoty, muzea, galerie, knihovny a pracoviště Národního památkového ústavu, které jsou odbornými organizacemi, popř. Ministerstvo kultury.
Předměty kulturní hodnoty z oboru archeologie a předměty kulturní hodnoty sakrální a kultovní povahy nabízené k prodeji musí být opatřeny osvědčením k trvalému vývozu.
Podle § 3 odst. 2 zákona se nabídkou k prodeji rozumí i vystavení předmětů ve veřejných prodejních prostorách, na dražbách a sběratelských trzích.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Žádost o vydání osvědčení podává fyzická nebo právnická osoba jako vlastník předmětu kulturní hodnoty, který má být vyvezen z území České republiky.
Vlastník může na základě plné moci pověřit třetí osobu vykonáním všech úkonů spojených s vývozem předmětu kulturní hodnoty.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Zákon definuje, co je předmětem kulturní hodnoty (§ 1 zákona), za jakých podmínek je možné tyto předměty vyvézt z území České republiky (§ 2 zákona), a současně definuje skupinu předmětů (kulturní památky a národní kulturní památky, sbírkové předměty, archiválie, originály děl žijících autorů a do České republiky dočasně dovezené předměty), na které se nevztahuje.
Vlastník, který chce předmět(y) kulturní hodnoty vyvážet, a v případě předmětu(ů) z oboru archeologie nebo předmětu(ů) sakrální a kultovní povahy nabízet k prodeji, postoupí příslušné formuláře, včetně fotodokumentace předmětu(ů), odborné organizaci v souladu s přílohou č. 2 zákona.
Odborná organizace žádost vyřídí ve lhůtě a způsobem uvedeným níže (viz bod 12).

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Žádost je možné podat v písemné formě na předepsaném formuláři, který naleznete na internetových stránkách Ministerstva kultury, popř. u odborných organizací.
Žádost lze odeslat poštou nebo (po telefonické dohodě) předat vyřizující osobě, popř. odevzdat na podatelně odborné organizace.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Žádosti o vývoz vyřizují odborné organizace.
Seznam odborných organizací s uvedením oborů, v nichž působí, a s vymezením jejich územní působnosti je uveden v příloze č. 2 zákona.

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

 

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

U odborné organizace předložte:

  • žádost o vydání osvědčení k vývozu ve čtyřech stejnopisech označených A, B, C a D,
  • fotografie předmětu kulturní hodnoty v osmi kusech.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Formuláře žádostí o vydání osvědčení k vývozu předmětu kulturní hodnoty jsou k dispozici na internetových stránkách Ministerstva kultury, popř. u odborných organizací.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Osvědčení je žadateli vydáno za poplatek 500 Kč, to neplatí, pokud je vydáváno osvědčení k vývozu na dobu určitou nebo osvědčení k vývozu (trvalému i dočasnému) předmětu z oboru archeologie či předmětu sakrální a kultovní povahy.
Poplatek 500 Kč není rovněž požadován, pokud osvědčení vydává Ministerstvo kultury.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Lhůta pro vydání osvědčení odbornou organizací je 21 kalendářních dnů od doručení žádosti odborné organizaci. Pokud odborná organizace po posouzení předmětu kulturní hodnoty osvědčení nevydá, žádost ve lhůtě 21 kalendářních dnů postoupí Ministerstvu kultury.
Ministerstvo kultury ve lhůtě 3 měsíců od doručení žádosti odborné organizaci vydá vlastníku osvědčení, nebo vykazuje-li předmět kulturní hodnoty znaky kulturní památky podle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů, a byla-li podána žádost o vydání osvědčení k trvalému vývozu, osvědčení nevydá a zahájí řízení o prohlášení předmětu za kulturní památku podle § 2 zákona o státní památkové péči.
Byla-li podána žádost o vydání osvědčení k trvalému vývozu a osvědčení nebylo vydáno z důvodu, že se jedná o předmět kulturní hodnoty, který je uveden v bodě XVII. přílohy č. 1 zákona, Ministerstvo kultury vydá rozhodnutí rovněž ve lhůtě 3 měsíců od doručení žádosti odborné organizaci.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Další účastníci postupu nejsou stanoveni.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Podle § 4 odst. 3 zákona je vlastník povinen umožnit ohledání předmětu kulturní hodnoty a poskytnout odborné organizaci, popř. Ministerstvu kultury potřebnou součinnost.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Za účelem získání žádostí o vydání osvědčení lze využít internetové stránky Ministerstva kultury.

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Proti rozhodnutí o prohlášení předmětu za kulturní památku (podle § 2 zákona o státní památkové péči) lze podle ustanovení § 152 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, podat ve lhůtě 15 dnů od jeho doručení rozklad.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

Za přestupek podle § 8 odst. 1 a odst. 2 písm. c) zákona může Ministerstvo kultury uložit pokutu do 5 000 000 Kč a za přestupek podle § 8 odst. 2 písm. a) a b) a podle odst. 3 a 4 zákona může uložit pokutu do 20 000 Kč.

21. Nejčastější dotazy

 

22. Další informace

Můžete se obrátit na:

  • odborné organizace,
  • Ministerstvo kultury - odbor ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií.

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě

24. Související životní situace a návody, jak je řešit

 

25. Za správnost návodu odpovídá útvar

Ministerstvo kultury - odbor ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií

26. Kontaktní osoba

27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

16.10.2013

28. Popis byl naposledy aktualizován

10.06.2015

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.

30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace

 

Aktuální stav řeky Sázavy

10.9.2024 01:50

Aktuální výška:

71 cm

10.9.2024 02:20

Aktuální výška:

104 cm

10.9.2024 01:50

Aktuální výška:

44 cm

Aktuální stavy hladiny v okolí
LG Kácov normální
LG Český Šternberk sucho
LG Nespeky normální

Aktuální teplota v Senohrabech

10.9.2024 02:37

Aktuální teplota:

16.3 °C

Vlhkost:

80.8 %

Rosný bod:

13.0 °C

Interaktivní mapa

Interaktivní mapa
 

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

O obci Senohraby

Obec Senohraby leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, na hranici s okresem Benešov. Obec leží u mezinárodní silnice I/3 a 2 km od dálnice D1 Praha – Brno. Středem Senohrab prochází železniční trať České Velenice – Praha. Katastrální výměra obce činí 343 hektarů. Nadmořská výška obce je 270 až 424 metrů n.m. První písemná zmínka o Senohrabech je z 15. století. Nad soutokem potoka Mnichovky a řeky Sázavy je zřícenina hradu Zlenice, která se podle dominantního zbytku věže obecně nazývá Hláska.